Бруківка біля вашого дому чи офісу – це гарно і надійно. Але є важлива умова: мусите правильно і систематично за нею доглядати.

Як? Зараз дізнаєтесь!

Висоли

Висоли – це білі плями, які сприяють старінню та руйнуванню бруківки. Виникають через хімічну корозію, біологічне забруднення, неякісні матеріали тощо.

як доглядати за бруківкою

Отже, який план дій, якщо на вашій бруківці з’явилися висоли?

 • очистіть поверхню за допомогою дротяної щітки чи наждачного паперу (але дуже акуратно і без зайвих зусиль, щоб не пошкодити поверхню);
 • обробіть поверхню спеціальними засобами проти нальоту (або чистячими засобами для сантехніки, 9% розчином оцту чи нашатирним спиртом);
 • коли поверхня бруківки повністю висохне, обробіть її водовідштовхуючими засобами (гідрофобізаторами) (після цього важливо протягом двох діб берегти поверхню від впливу води).

Завдяки такому методу бруківка вкривається захисною плівкою, що захистить її від висолів на два роки.

Вам буде корисно: Дизайн бруківки – готові візерунки та поради

Трава у швах

Бруківка, зі швів якої проростає трава – завжди виглядає недоглянутою і швидше руйнується. Тож з бур’яном слід боротися. І бажано ще на етапі укладання бруківки.

як почистити бруківку від трави

Як запобігти появі трави?

Отже, траві між плиткою можна запобігти. Для цього бруківку кладуть на спеціальну основу, яку вистелюють двома шарами. Перший шар кладуть на ґрунт – для захисту від ґрунтових вод та бур’яну. Другий – на щебінь і під пісок – для “амортизації”, що забезпечує рівно укладені ряди бруківки.

Читати більше про: технологію укладання бруківки

Для основи найчастіше використовують геотекстиль (найнадійніший спосіб, який служить більше 50 років), поліетиленову плівку, спеціальний гофрокартон, руберойд (менш довговічні матеріали) тощо.

Як побороти?

Якщо плитку поклали вже давно без спеціальної основи, радимо:

 • видаляти траву з коренем вручну за допомогою спеціальних ножиць чи ножів;
 • ошпарювати швів кип’ятком;
 • припікати вогнем (наприклад, паяльною лампою);
 • промивати сильним напором води;
 • за допомогою спеціальних хімічних препаратів, гербіцидів (“Раундап”, “Гліфоган” тощо), які здатні знищити зайву рослинність на весь сезон.

Мох на бруківці

Найчастіше мох з’являється на територіях з підвищеною вологістю, особливо з північного боку. Вітер розносить пори, які у сприятливому середовищі розмножуються миттєво. Тож слід реагувати негайно.

Перш за все, спробуйте видалити небажану рослинність за допомогою шпателя чи жорсткої щітки. Коли очистите поверхню, промийте її водою і ще раз дуже прискіпливо оцініть роботу. Потрібно видалити навіть мікроскопічні залишки моху, інакше всі ваші старання виявляться марними.

Побутова хімія в поміч

Найбільш давній та перевірений засіб – мідний купорос (500 г на 1 л води), яким слід обробити проблемну поверхню. Через тиждень-два мох пожовтіє і засохне. Тоді можна просто змести залишки щіткою чи змити водою.

Окрім того, можна використовувати відбілювачі для тканин (1,5 л відбвілювача на 10 л води) чи обробити бруківку кип’ятком.

Залишки цементу

Після завершення будівельних робіт, на поверхні бруківки часто залишаються сліди цементного розчину. Якщо їх вчасно не вивести, вони можуть проникнути в пори плитки і в майбутньому виходити на поверхню у вигляді білих плям.

як забрати цемент з бруківки

Існує кілька способів, які допоможуть очистити бруківку від цементу:

 • вологе чищення (якщо плями від цементу невеликі): спершу потрібно обробити поверхню мильним розчином, після чого обробити струменем води під високим тиском;
 • механічне очищення (для великих плям цементу): слід розколоти цемент за допомогою зубила і молотка (але удари не повинні бути надто сильними, щоб не пошкодити плитку). Потім можна очистити залишки дротяною щіткою чи наждачним папером (зачищати потрібно у різних напрямках, щоб не з’явилися великі подряпини). Після механічного очищення поверхню бруківки необхідно добре промити водою 2-3 рази. Бажано з додаванням миючих засобів. Для більш якісного результату використовуйте спеціальну техніку для клінінгу;
 • очищення хімікатами (для кам’яної бруківки використовують засоби на основі фосфорної кислоти): спершу перевірте роботу реагенту на непомітній частині бруківки, а тоді обробіть всю поверхню. Важливо чітко слідувати інструкції, щоб не зіпсувати зовнішній вигляд покриття. Окрім того, не забудьте кілька разів промити бруківку після використання кислоти.

Стаття в тему: Як виготовляють бруківку?

Моторна олива

Жирні плями від автомасла – це катастрофа не тільки для бруківки, а й для всього навколишнього середовища. З рідини, яка повільно випаровується, підвищується рівень смогу. Окрім того, олива легко загоряється, що дуже небезпечно.

Тож як вивести?

Для свіжих невеликих плям достатньо посипати поверхню піском, а потім промити водою. Але якщо бруківка пориста, а олива розлита давно – такий спосіб не допоможе. У такому випадку можна спробувати порошок магнезії або розчин скипидару з нашатирним спиртом. Втім, це ефективно хіба для дрібних крапель.

Для великих застарілих плям варто використати спеціальні концентровані очищувачі. У магазині обов’язково уточніть ступінь забруднення, на який розрахований засіб. Від того, наскільки правильно оберете очищувач, залежить результат.

Але ні в якому разі не можна видаляти плями розчинником. Це небезпечно і через випаровування, і через те, що шкідливі речовини потрапляють у стічні води.

як забрати моторне масло з бруківки

Постійний догляд

Для того, щоб ваша бруківка слугувала вам довго і тішила око, потрібно регулярно слідкувати за її чистотою. Не відкладайте видалення плям і часто поливайте плитку водою. А якщо існує ризик забруднення (ремонт автомобіля, будівельні роботи тощо), краще покрити поверхню плівкою – це вбереже бруківку від забруднень, а вас – від зайвих витрат.