Маючи присадибну ділянку або заміську дачу, кожен з нас мріє про гарні садові доріжки, які будуть виконувати практичну в естетичну функцію. Особливо така мрія виникає тоді, коли невдало послизнешся на мокрій траві або на грязюці. Варіантів, з чого зробити доріжку біля будинку достатньо.

Але які з найпопулярніші і частіше всього застосовують власники земельних ділянок?

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Примірний рейтинг садових доріжок, які найчастіше облаштовують на ділянці, складають традиційні і нові матеріали: камінь, дерево, цегла, залізобетон, декинг і виробництво садових за пластиковими формами.

Садові доріжки з різного типу каменю

Садові доріжки з каменю – найпоширений спосіб облаштувати прохід біля будинку або в саду. Перш ніж купити камінь для доріжок, треба підібрати породу каміння, форму й можливість самостійного укладання.

Бруківка

Доріжки з бруківки виглядає дуже привабливо і акуратно. Це стародавній матеріал, яким користувалися ще наші пращури. В деяких містах ще досі зустрічаються дороги з бруківки, яким більше чим пів тисячоліття. Дизайн доріжки з бруківки може бути любий, від простої укладки, до фантазійних або геометричних візерунків. Переваг, які є у бруківки, достатньо: довговічність, стійкість до коливання температур та вологості, високі естетичні показники, а також і те, що укладання бруківки як фото можна робити самостійно, що значно здешевить витрати.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Читайте також: Як правильно доглядати за бруківкою: детальна інструкція

Гранітна плитка

Рівна і геометрично укладена плитка з граніту завжди привертає увагу, особливо сусідів. Це й не дивно. По перше, ціна на таку садову доріжку немаленька, а по друге вона дуже естетична, особливо в тих випадках, коли садові дорожки викладенні з плитки різних кольорів. При виборі, садова плитка підбирається по товщині. Чим вона товща, тим надійніше покриття. Але треба враховувати і навантаження. Якщо по плитковій доріжці не будуть їздити машини, то не має сенсу купляти товсті плитки.

Для тих, хто трішки знайом з укладанням, самостійне укладання плитки не буде важким. Але требі приймати до уваги, якщо ви хочете довічне покриття, треба робити за правилами: вирити «корито» і утрамбувати, покласти шар піску (утрамбувати), викласти плитку, а з боків покласти невеличкий бордюр або зробити невеличку опалубку на висоту полотна доріжки з каменю (плитки). Плитка без навантажень не потребує укладення шару цементного розчину.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки
Доріжки з річкового каменю або гальки

Естетичне і довговічне покриття, яке буде прикрашати ландшафтний дизайн в саду і біля дому. Вони підкреслять ваш смак та індивідуальність, зачарують гостів. Річковий камінь коштує недорого, дешевше ніж граніт або новітні синтетичні матеріали. Його універсальність полягає в тому, що річковий камінь можна вкладати незалежно від клімату, а також викладати орнаменти або цілі панно.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Доріжки для саду з дерева

Доріжка з дерева – різноманіття матеріалів на основі деревини: декинг, паркет, брус, дошки, круглі спили колод і таке інше. Садові доріжки з дерева органічно вписуються в ландшафт, не потребують великих коштів на облаштування, вони екологічно чисті і розширюють горизонти для фантазії.

Але ряд мінусів, скорочує використання деревини:

 • недовговічність;
 • слизота після дощу,
 • постійні ремонти й обробки.

Зробити садову доріжку своїми руками с деревини нескладно, але треба приймати до уваги, що це за матеріал. Так дошки не можна класти просто на землю, для них потрібні лаги або брус з відходів.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Декінг або терасна дошка – новий матеріал, який застосовується за облаштування ділянки. Вартість цього матеріалу достатньо висока, як і показники по якості. Висока вартість стає перепоною в активному використанні декинга.

Бетонні доріжки у саду

Бетонні доріжки – затребуваний матеріал для укладання. Виглядають вони в ландшафтному дизайні красиво й лаконічно. Позитивні якості, які мають доріжки з бетону, це надійність, міцність, стійкість до коливання температур і вологості, а також використати як основу під камінь або плитку.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Не складає труднощів зробити бетонні доріжки своїми руками, але треба при цьому враховувати такі фактори:

 • чим вище відсоток цементу у бетонному розчині, тим він буде міцніше й довговічніше;
 • обов’язково треба робити опалубку, інакше розчин розтечеться;
 • перед заливкою розчину у форму її треба змастити чимось масним;
 • якщо не хочете просто сіру плитку, приготуйте матеріал для декорування:галька, кольорове бите скло, камінці.

ТОП стаття в блозі: Дизайн бруківки – готові візерунки та поради

Цегла для доріжок у подвір’ї

Садова доріжка із цегли укладається як на ребро, так долілиць. Переваги цегляних доріжок – міцність, довговічність, естетичність і легкість укладання. Але у цегли, яка буде використатися для доріжок, є і негативні якості. По перше – високе поглинання вологи и вартість. Якщо брати цеглу з низькими показниками по якості, то вона дуже швидко розсипається. Також треба враховувати:

 • не можна класти цеглу на пісок;
 • бордюри кладуться на цементний розчин;
 • бажано застосовувати клінкерну цеглу.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

На цегляну садову доріжку з клінкеру ціна буде дуже високою.

Форми для садових доріжок

Завершують рейтинг популярності форми для садових доріжок. Хоча вони по вартості виходять не дуже дорогими, але вимагають багато часу і вкладеної праці. Крім того, якщо порахувати витрати на цемент, пісок, арматуру, декорування і пластикові форми для доріжок, то стає очевидним, що вже готовий матеріал (бруківка, плитка, дерево) буде не набагато дорожчий.

Форми для заливки садових доріжок можна купити вже готові або зробити їх самому. Готові форми виготовляють с пластику, силікону, металу. На форму для садової доріжки ціна не є високою, але якщо потрібно робити довгі доріжки, то дешеві вироби швидко ламаються. При бажанні можна самому зробити форми для заливки садових доріжок. Це дозволяє придумати оригінальні конфігурації і розміри. Щоб пришвидшити роботу з укладання потрібно декілька шаблонів.

Виробники форм для садової доріжки стверджують, що їх вироби надійні и не ламаються. Але це не так. Від навантажень шаблони деформуються, що негативно відображається на загальному виді доріжки.

Садові доріжки: який матеріал краще обрати, плюси та недоліки

Для укладання доріжки з форм потрібно буде зробити:

 • провести розмітку на ґрунті;
 • вирити «корито» не менше, ніж 7 – 10 см;
 • вирівняти дно;
 • насипати пісок, вирівняти його, зволожити, ущільнити;
 • приготувати бетонний розчин;
 • покласти змащену форму на пісок;
 • залиті розчином і розрівняти;
 • шаблон знімається після повного висихання бетону.

До речі. Бетон, навіть у невеликій кількості буде застигати не менше доби. Порахуйте, скільки потрібно буде часу на невелику доріжку.

Висновки

Зробити доріжку в саду чи біля будинку можна будь-якому власнику ділянки. Просто треба мати бажання, фінансові можливості і час. Найвигідніший варіант – купити садову доріжку з готових матеріалів. Грошові витрати компенсують втрату часу и сам трудомісткий процес.